- 16 (możliwość rozbudowy do 64) programowalnych wejść przewodowych na płycie głównej centrali:
- obsługa czujek typu NO i NC oraz czujek roletowych i wibracyjnych,
- obsługa konfiguracji EOL i 2EOL,
- kilkadziesiąt typów reakcji. - możliwość podziału systemu na 32 strefy, 8 partycji,
- 16 (możliwość rozbudowy do 64) programowalnych wyjść przewodowych na płycie głównej centrali:
- 4 wyjścia wysokoprądowe,
- 12 wyjść niskoprądowe typu OC
Jakie elementy do systemu alarmowego do domu?
System alarmowy w domu
Dom to miejsce gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, tam spotykamy się z najbliższymi i odpoczywamy po pracy. Ważne jest każdy członek rodziny czuł się w nim bezpiecznie oraz swobodnie. Są w nim też rzeczy o wysokiej dla nas wartości materialnej jak i sentymentalnej, dlatego warto zadbać o nie kiedy nikogo z domowników nie ma lub gdy wszyscy śpią. Z pomocą przychodzą nam rozbudowane i funkcjonalne systemy alarmowe. Mają one na celu: zabezpieczyć wybrany obiekt, odstraszyć potencjalnego włamywacza, a przede wszystkim poinformować właściciela oraz pracowników ochrony o nieproszonym gościu.
Systemy alarmowe to zbiór odpowiednio dobranych i współpracujących ze sobą urządzeń:
Płyta główna
Centrala alarmowa monitoruje prawidłową pracę wszystkich elementów podłączonych do systemu. Przetwarza sygnały dostarczone z czujników, wprowadzone dane do manipulatorów, kontroluje wszystkie podłączone urządzenia, sygnalizuje uszkodzone przewody, a co najważniejsze w przypadku włamania do domu uruchamia sygnalizacje optyczną oraz akustyczną. Wszystkie alarmy, zmiany w systemie oraz informacje z pozostałych urządzeń zapisywane są w pamięci. Centrala ma też za zadanie wysłać powiadomienia o alarmie do wybranych użytkowników.
Transformator
Transformator zasila płytę główną odpowiednim napięciem wyjściowym. Najcześciej jest to 16V lub 18V, jednak na ważne jest to, jaką centrale alarmową mamy założoną i na jej postawie dobrać konkretny transformator. Następnymi parametrami na które trzeba zwrócić uwagę to wartość prądu wyrażana w A(amperach) oraz maksymalna moc wyjściowa VA(woltoamper).
Akumulator
Akumulator zapewnia pracę całego systemu alarmowego w przydatku awarii zasilania w domu. Różnią się one pojemnością, a co za tym idzie wymiarami. Ważnym parametrem w doborze akumulatora jest jego żywotność. Każdy Producent określa ją w karcie katalogowej i wynosi ona przeważnie od 3 do 10 lat.
Moduły rozszerzeń i komunikacji
Moduły (ekspandery). Pozwalają zwiększyć liczbę wejść i wyjść centrali, dzięki którym jest możliwość podłączenia większej ilości czujek i innych urządzeń w systemie alarmowym.
Kontroler systemu bezprzewodowego. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie do systemu bezprzewodowych czujek oraz innych urządzeń nie wymagających przewodów. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie ma możliwości dołożenia nowych przewodów. Niestety trzeba przy tym pamiętać, żeby baterie wymieniać conajmniej raz na 2 lata. Dodawanie i konfigurację nowych elementów bezprzewodowych wykonujemy za pomocą podłączonego już do systemu manipulatora lub z wykorzystaniem przenośnego komputera z przeznaczonym do tego programem.
Moduł komunikacyjny. W przypadku włamania ważną funkcją systemu jest powiadomienie gospodarzy o nie proszonych gościach poprzez sieć GSM. Niektóre centrale mają wbudowany moduł GSM, w innym przypadku warto zainwestować dodatkowo w takie rozwiązanie. Jest ono niezwykle ważne, kiedy nie ma nas w domu przez dłuższy czas.
Manipulator
Manipulator to elektryczne urządzenie z klawiaturą lub panelem dotykowym, które stanowi centrum obsługi systemu alarmowego dla każdego użytkownika. Umożliwia programowanie i kontrolowanie systemu, a także uzbraja i rozbraja alarm w całym domu. Na wyświetlaczu możemy przejrzeć całą historię zdarzeń oraz błędów zachowanych w pamięci urządzenia. Są tak projektowane, żeby swoim wyglądem idealnie komponowały się w każdym pomieszczeniu, a korzystanie z nich jest proste i intuicyjne.
Sygnalizator Akustyczno-Optyczny
Sygnalizator ze względu na budowę możemy podzielić na zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Sama obecność dobrze umieszczonego sygnalizatora skutecznie odstrasza potencjonalnego złodzieja. Wie on wtedy, że w domu zamontowany jest profesjonalny system alarmowy. W przypadku gdy mimo to nie pożądany gość spróbuje wkraść się do domu, sygnalizator głośno zaalarmuje o wtargnięciu okolicznych przechodniów i sąsiadów.
Czujki
Czujki są podstawowym i bardzo ważnym elementem każdego systemu alarmowego. Wykrywają one nie tylko włamanie, ale także mogą być bardzo pomocne przy: rozszczelnieniu kanalizacji, obecności gazu ziemnego, a nawet awarii systemu grzewczego. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć jakie czujki przydadzą się w konkretnym mieszkaniu. Oprócz doboru, równie ważny jest odpowiedni montaż. Źle umieszczone mogą wywołać fałszywy alarm, a nawet nie wykryć potencjalnego włamywacza.
Czujki możemy podzielić na:
-
Czujki Ruchu:
-
Pasywne podczerwieni (PIR),
-
Mikrofalowe (MW),
-
Dualne (PIR+MW),
-
Obwodowe (kontaktrony),
-
Gazu
-
Zbicia szyby
-
Drgań
-
Zalania
-
Czadu
-
Dymu
-
Bariery Podczerwieni
Różne czujki zwiększają funkcjonalność całego systemu, a co najważniejsze to również nasze bezpieczeństwo oraz naszych bliskich.
Przewody
Cały system alarmowy najlepiej połączyć za pomocą przewodów. Gwarantują one pewne zasilanie i komunikację miedzy każdym urządzeniem, a jednocześnie poprawiają niezawodność systemu. Przewody używane przy alarmach możemy podzielić na:
-
Przewód miedziany YTDY
-
Skrętka komputerowa
System alarmowy zapewnia nam oraz naszym bliskim bezpieczeństwo i spokój. Warto dobrze zastanowić się jakie urządzenia są potrzebne do naszego systemu oraz omówić to z instalatorem bądź innym wykwalifikowanym pracownikiem zajmującym się alarmami.