Click for more products.
No produts were found.
PorównajUlubione

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej

Wysłany dnia2 Miesięcy temu przez
Ulubione0

2022 to rok wielkich zmian dla naziemnej telewizji cyfrowej. Dzieje się tak za sprawą zmian zasad odbierania sygnału, wprowadzonych przez Ministra Cyfryzacji. O ile zmiana ta nie miała zbyt dużego wpływu na nasze życie w porze wiosennej i letniej, gdyż z chęcią korzystaliśmy z uroków ładnej i przyjemnej pogody, o tyle coraz dłuższe i chłodniejsze wieczory zachęcają do spędzania czasu w rodzinnym gronie przed ekranem telewizora. Wielu z nas może zaskoczyć to, że niedawno zakupiony telewizor nie odbiera wszystkich kanałów. Co jednak zrobić, aby cieszyć się pełnym wymiarem telewizji?

Nowy standard telewizji naziemnej

W roku 2022 wszedł w życie nowy standard odbierania naziemnej telewizji cyfrowej — DVB-T2. Co jednak kryje się pod pojęciem DVB-T? To nic innego jak po prostu nadawanie sygnału cyfrowego telewizji.
Zmiana standardu ma za zadanie poprawę jakości obrazu oraz zwiększenie pojemności multipleksów. Krótko mówiąc, odbiorca będzie mógł uzyskać dostęp do większej liczby kanałów w dużo lepszej jakości. Multipleksy to pakiet programów telewizyjnych i radiowych (możliwe jeszcze są inne dodatkowe usługi), który transmitowany jest w sposób cyfrowy do odbiorcy, w jednym kanale częstotliwości. Poszczególne multipleksy odpowiadają za nadawanie konkretnych kanałów — MUX-1 nadaje np. Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka itp., MUX-2 odpowiedzialny jest za nadawanie dużych komercyjnych kanałów np. Polsat, TVN, Puls, itp. Trzeci multipleks — MUX-3 nadaje kanały telewizji polskiej (TVP1, 2, 3, itp.). Ósmy multipleks — MUX-8 odpowiedzialny jest za najnowsze kanały, takie jak Zoom TV, Metro TV, TVP Sport HD. Standard DVB-T2 pozwala na nadawanie kanałów w formacie 4K, co znacznie poprawia jakość oglądania.

Co zrobić, aby cieszyć się telewizją naziemną w nowym standardzie?

Dla niektórych osób zadanie to może wydawać się niezwykle proste i wręcz banalne, gdyż przykładowo, od dłuższego czasu przymierzały się do zakupu nowego telewizora. W takiej sytuacji wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt, który spełnia najnowsze normy, a co za tym idzie, nie będziemy potrzebować specjalnego dekodera, czy też anteny, odbierającej odpowiedni sygnał, gdyż telewizor sam w sobie będzie samowystarczalny. Jednak istnieją osoby, które nie tak dawno zmieniały telewizory i po prostu nie mają potrzeby, aby kolejny raz kupować nowe, często wiążący się z dużym wydatkiem, urządzenie. W takim wypadku wystarczy zakup odpowiedniego tunera, czy też inaczej mówiąc dekodera DVB-T2, który pozwoli niewielkim kosztem cieszyć się wszystkimi dostępnymi kanałami. Takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane i zarazem najprostsze. Niejednokrotnie możemy spotkać się z dwoma rodzajami takich tunerów, wersja mini — np. mini tuner telewizji naziemnej A99313, który świetnie sprawdzi się przy wiszących telewizorach oraz gdy przestrzeń jest niewielka i nie możemy pozwolić sobie nawet na standardowych rozmiarów dekoder, oraz tradycyjny tuner DVB-T2, który doskonale sprawdzi się w domowych rozwiązaniach ze stojącymi, typowymi telewizorami, umożliwiającymi swobodne podłączenie przeciętnych rozmiarów urządzenie, np. przykładowo tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 — A99314.

Dofinansowanie na sprzęt w standardzie DVB-T2

Osoby, które posiadają niezbyt przyjazną sytuację finansową, mogą postarać się o specjalne dofinansowanie, które zaproponował rząd w celu ułatwienia przejścia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Dofinansowanie to wynosi 100 zł w przypadku zakupu dekodera i 250 zł w przypadku zakupu nowego telewizora. Stosowny wniosek można w bardzo łatwy sposób złożyć przez stronę rządową (należy uzyskać w tym przypadku dostęp do profilu zaufanego), co zdecydowanie usprawnia cały proces. Do wypełnienia wniosku niezbędne będą takie dane jak: imię, nazwisko, nr PESEL, adres swojego gospodarstwa domowego, adres e-mail (na niego zostanie wysłany kod dofinansowania) oraz nr telefonu (przyjdzie na niego sms z kodem potwierdzającym zakup w sklepie).

Podsumowując, nowy standard telewizji naziemnej niesie za sobą wiele pozytywnych zmian, w tym głównie te związane z jakością oraz liczbą kanałów. Co za tym idzie, odbiorca będzie posiadał większy wybór. Warto jednak sprawdzić, czy posiadane urządzenia są przystosowane do odbioru DVB-T2/HEVC, gdyż wyłącznie wtedy będzie można cieszyć się pełnym pakietem możliwości.

Related articles

Instalacja TV/SAT DVB-T2 w domu

przezŁukasz 10 Miesięcy temu
Ulubione
Leave a Comment
Leave a Reply

Home

Settings

Menu

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się