Click for more products.
No produts were found.
PorównajUlubione

Co zrobić gdy nie mamy zasięgu sieci GSM w swoim domu?

Wysłany dnia5 Miesięcy temu przez
Ulubione0

Sieci telekomunikacyjne prześcigają się w oferowaniu klientom coraz więcej możliwości. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z nich, a nawet w niektórych miejscach pojawiają się problemy z realizacją podstawowych usług jakimi są wysyłanie wiadomości tekstowych i wykonywanie połączeń głosowych. Przyczyną takiej sytuacji jest słabe rozlokowanie nadajników sieci GSM. W Polsce mamy kilku „dużych” operatorów, którzy stawiają swoje nadajniki w większych aglomeracjach ale i mniejszych miejscowościach, niestety czasem zdarza się, że nie wszystkie miejsca objęte są zasięgiem sieci. Większość operatorów nadaje z jednego masztu na całą okolice lecz nie jest to regułą i w jednym miejscu możemy mieć zasięg z sieci X a Y już nie, dlatego dokonując wyboru z jakiej chcemy korzystać powinniśmy najpierw sprawdzić czy w naszej okolicy znajduje się jej nadajnik. Stawiając budynek mieszkalny lub na potrzeby przedsiębiorstwa na granicy zasięgu, przy lesie lub blisko akwenu wodnego może spowodować problemy z poprawnym utrzymaniem łączności. Dodatkowym utrudnieniem może być materiał z jakiego jest wykonana nieruchomość. Hala z blachy bardzo stłumi dochodzący sygnał i w środku nie będziemy mieć możliwości dodzwonienia się gdzieś poza. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji gdy doskwiera nam brak zasięgu kierujemy swoje kroki do naszego operatora i tu w większości przypadków napotkamy problem w związku z tym, że często nie jest w stanie postawić kolejnego masztu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam firmy oferujące wzmacniacze zasięgu sieci GSM. Nie są one nastawione na konkretnego operatora dzięki czemu ich uniwersalne działanie pozwala nam w obrębie jego działania korzystać praktycznie ze wszystkich.

W przypadku gdy nie mamy zasięgu sieci GSM w swoim domu lub miejscu wykonywania pracy mamy tylko dwie możliwości. Pierwsza z nich to udanie się do siedziby operatora i zwrócenie się z prośbą o dostosowanie poziomu sygnału do akceptowalnych przez nas poziomów lub zakup w profesjonalnym sklepie legalnego wzmacniacza.

Wzmacniacz GSM

Urządzenie to jak sama nazwa wskazuje służy do wzmocnienia sygnału GSM oraz sprawić aby nasze pomieszczenia zostały pokryte zasięgiem. Bardzo często sprawdza się ono w miejscach gdzie są grube ściany, odległość od nadajnika jest duża lub w piwnicach. Wykorzystujemy go w domach, przedsiębiorstwach, halach produkcyjnych lub hotelach. Wszędzie tam gdzie niezbędny jest dostęp do sieci GSM. Decydując się na zakup musimy zwrócić uwagę na obszar na jakim ma on działać. Najczęściej występują one w trzech wersjach: 300m2, 500m2 i 1205m2. Charakteryzować się powinny dobrym zyskiem, częstotliwością odpowiednią do sygnału GSM+EGSM 880-915, 925-960 MHz, automatyczną kontrolą wzmocnienia (AGC, ALC) oraz manualną kontrolą wzmocnienia (MGC).Przy wyborze takiego urządzenia na pewno nie powinniśmy kierować się ceną. Taniej nie znaczy lepiej. Często zdarza się, że kupując na portalach aukcyjnych natrafimy na wzmacniacze nieposiadające certyfikatów i zamiast pomóc po prostu zaszkodzimy sobie. O ile sygnał zostanie wzmocniony, czyli cel osiągnięty, to jego działanie może wpłynąć na stacje bazowe i je zakłócić.W takim przypadku możemy spodziewać się wizyty pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej co spowoduje określone skutki prawne.

Taki repeater GSM musi posiadać certyfikat CE oraz spełniać wszystkie normy a także legalnie zainstalowany przez wykwalifikowanych instalatorów posiadających odpowiednią wiedzę oraz oprzyrządowanie. Niepoprawna instalacja może skutkować wystąpieniem zakłóceń w działaniu. Legalność używania takiego wzmacniacza jest możliwa tylko za zgodą operatora, który ma zarezerwowaną odpowiednią częstotliwość do świadczenia usług przy pomocy stacji bazowych.

Antena zewnętrzna

Antena zewnętrzna odbiera sygnał od stacji bazowej i przekazuje ją do wzmacniacza GSM. Najważniejszym parametrem jaki powinna mieć to impedancja 50 Ω a także częstotliwość pracy 806-960 MHz. Może przybierać różne kształty oraz formy. Najczęściej te anteny telekomunikacyjne wykonane są z aluminium lub tworzywa sztucznego, występują razem z przewodem o różnych długościach zakończone złączami N, SMA lub FMEAntena wewnętrzna

Antena telekomunikacyjna służąca do przekazania wzmocnionego sygnału do pracy wewnątrz. Może pracować jako dookólna z kątem promieniowania 360° lub panelowa 70°. Rozróżniamy również ze względu na montaż: ścienny, sufitowy bądź przy wykorzystaniu konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.
Rozgałęźniki

W przypadku gdy budynek posiada więcej niż jedno piętro lub jest bardzo rozległy trzeba zastosować więcej anten. Do tego potrzebne są nam rozgałęźniki, które rozdzielą wzmocniony sygnał. Występują one z dwoma, trzema lub czteroma wyjściami. Wszystkie posiadaja złącze N.


Złącza

Najpopularniejszymi złączami jakie występuje w urządzeniach telekomunikacyjnych są złącza N oraz SMA. Wtyki i gniazda N możemy spotkać przy wzmacniaczach lub rozgałęźnikach GSM aprzy , antenach także złącza SMA. Dobieramy je do średnicy przewodu, których jest kilka. Charakteryzować się powinny niską tłumiennością a także dobrym dopasowanie. Stawiajmy na wybór specjalnie zaprojektowanych złącz mających zastosowanie w instalacjach 6 GHz.

          

Przewody

W prypadku instalacji systemu wzmocnienia zasięgu sieci GSM w swoim domu, firmie należy pamiętać aby zastosowaćo odpowiednie przewody o impedancji 50 Ω. Charakteryzują się one niską tłumiennością oraz wysoką skutecznością ekranowania. Może być zastosowany zarówno w systemach 2,4GHz oraz 5GHz. W przypadku zaistalowania kabla Tri-Lan 240 o przekroju żyły 1,4mm długość przewodu od anteny do wzmacniacza nie powinna przekraczać 20m. Można kupić przewody na metry lub krążki po 100m lub 500m i samemu założyć końcówki lub kupić gotowe konektory z zarobionymi złączami. Jeżeli jednak występują dłuższe musimy zanstalować troche grubszy przewód Tri-Lan 400 WLL o średnicy rdzenia 2,7 mm. Przewód ten występuje w sprzedaży na metry bądż w odcinkach 100m.Schemat

Dla lepszego zobrazowania poprawnie wykonanej instalacji dzięki której możemy poprawić zasięg sieci GSM w swoim domu lub firmie zamieszczamy schemat.

Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505 (bez zasilacza)

Zasilacz 9V 3A DC 2.1/5.5 WT48-0903000-T

Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A

Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5

Rozgałęźnik GSM TRANS-DATA dwudrożny

Konektor wtyk N - wtyk N na przewodzie RF-5 10m

Konektor wtyk N - wtyk N na przewodzie RF-5 5m


Tag: GSM, WLAN
Powiązane produkty
Kod: A6765
1 500,00 zł netto
1 845,00 zł brutto
  • Urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM (GSM+EGSM) pracuje w paśmie 880-960 MHz
  • Urządzenie spełnia normę ETSI 303 609
  • AGC (ALC) - Automatyczna kontrola zysku
  • MGC- Manualna kontrola zysku
  • Wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu
  • Powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku do 300 m2
  • W komplecie nie znajduje się antena zewnętrzna

Home

Settings

Menu

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się