Co warto wiedzieć o instalacjach światłowodowych?
Każdy użytkownik internetu z pewnością nieraz marzył o niezawodnym i szybkim połączeniu, które nie zawiesi się podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Takie sytuacje z pewnością często były zmorą weekendowych odpoczynków, czy też podczas prowadzonych rozmów video z najbliższymi, których nie było w pobliżu. Nowoczesna technologia znalazła istne remedium na takie właśnie sytuacje. Mowa tu o instalacjach światłowodowych. To innowacyjne rozwiązanie jest w stanie zapewnić stabilne i szybkie połączenie z internetem, bez obaw o to, że zerwane połączenie pokrzyżuje plany. Czym jednak jest ten słynny światłowód i co należy o nim wiedzieć? Odpowiedzi na te nurtujące pytania będzie można odnaleźć w poniższym artykule.
Światłowód — co kryje się pod tym pojęciem?
Światłowód to tak naprawdę nic innego, jak przewód, który został wykonany z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Za jego sprawą możliwy jest przesył danych bez żadnych zakłóceń, przy pomocy fali świetlnej z niezwykłą prędkością (nawet do kilku terabitów na sekundę). Przekrój przewodu ukazuje trójwarstwową budowę. Do prawidłowego działania światłowodu niezbędne są takie elementy jak rdzeń, płaszcz i warstwy ochronne. Taki przewód pozwoli na ograniczenie do minimum działania czynników zewnętrznych, które przy zwykłym połączeniu z internetem, wywoływały liczne zakłócenia. Światłowód dostarcza stabilne połączenie, które nie zawiesi się podczas niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak burze, śnieżyce czy silny wiatr. Nic zatem dziwnego, że technologia zaskarbiła sobie wielu zwolenników.Zalety i wady światłowodów
Nowoczesne urządzenia i technologie ciągle zaskakują coraz to nowszymi możliwościami. Jednak wszystko ma, tak jak w słynnym powiedzeniu, "dwie strony medalu", nawet zaawansowane technologie oprócz licznych zalet, posiadają wady. Postaramy się przyjrzeć obu stronom, żeby dowiedzieć się, czy rzeczywiście instalacje światłowodowe są lekarstwem na całe zło i nie posiadają znaczących problemów.Zacznijmy od pozytywów. Poniżej zostały wypunktowane najważniejsze, zarówno z perspektywy zwykłego użytkownika internetu, jak i specjalisty, mocne strony instalacji:
- największy zasięg wśród znanych mediów,
- bardzo duża pojemność informacyjna,
- bardzo szybka transmisja danych (nawet do 25 Tbit/s),
- wysoka odporność na zakłócenia sygnału.
Z drugiej strony przyjrzyjmy się wadom, aby sprawdzić, czy technologia faktycznie jest nieskazitelna. Poniżej przedstawiamy słabe strony światłowodów:
- infrastruktura światłowodowa nie obejmuje terenu całej Polski,
- wysokie ceny abonamentu,
- nie wszystkie sprzęty są przystosowane do obsługi transferu rzędu 1 Gb/s,
- dyspersja, czyli rozchodzenie się, czy też inaczej mówiąc, rozmywanie sygnału w czasie i przestrzeni.