Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Szafa RACK w budynku wielorodzinnym. Co powinno się w niej znaleźć?

Wysłany dnia1 Rok temu przez

Szafa RACK w budynku wielorodzinnym. Co powinno się w niej znaleźć?

Każdy projektant podczas rysowania schematów zmaga się z problemem, gdzie umieścić szafę GPD oraz ile ich zastosować i przede wszystkim, z jakich elementów powinna się składać. Nie da się jednoznacznie określić jednego takiego samego wzorca dla wszystkich instalacji, ponieważ każda jest inna. Przy bardzo rozbudowanych systemach RTV-SAT główny punkt dystrybucyjny znajduje się w każdej klatce a w mniejszych natomiast jest wystarczająca tylko jedna, gdzie schodzą się przewody z całego bloku. Do nich należą przewody koncentryczne, sieciowe tzw. skrętki oraz światłowody.


Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 22 listopada 2012 roku każdy budynek wielorodzinny, który uzyskał pozwolenie na budowę po 23 lutym 2013 roku, ma obowiązek zostać wyposażony w instalację RTV/SAT. Mieszkańcy muszą mieć zapewniony zbiorowy odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej DVB-T/T2 i radia FM/DAB oraz możliwy zbiorowy odbiór programów telewizji satelitarnej z dwóch pozycji satelitarnych — Hot Bird i Astra.


Elementami instalacji są okablowania kategorii RG-6 lub wyższej, wraz z osprzętem instalacyjnym w postaci multiswitchy, wzmacniaczyodgałęźników i rozgałęźników, ponadto maszt wraz z zestawem antenowym. Znakomitym rozwiązaniem połączenia obu tych instalacji w jedną jest zastosowanie multiswitchy, dzięki którym za pomocą jednego przewodu koncentrycznego doprowadzić możemy wymienione wyżej sygnały do skrzynki teletechnicznej, zlokalizowanej w mieszkaniu. Do każdego mieszkania trzeba doprowadzić drugi przewód koncentryczny na potrzeby dostarczenia sygnału sieci kablowej lub drugiego sygnału TV SATDVB-T/T2 z instalacji multiswitchowej.


Kolejną instalacją jaka jest wymagana przez rozporządzenie, jest instalacja światłowodowa, która składać ma się z przełącznicy światłowodowej zlokalizowanej w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu teletechnicznym oraz doprowadzenie do każdego mieszkania dwóch włókien światłowodowych.


Ostatnią instalacją wymuszoną przez nowelizację rozporządzenia MTBiGM, jest ułożenie dwóch skrętek komputerowych w każdym mieszkaniu, które posłużą do podłączenia internetu i domofonu.


Każdy budynek wielorodzinny powinien mieć miejsce przystosowane do ustawienia szafy RACK, gdzie schodzić się będą wszystkie przewody z wyżej wymienionych instalacji. Ważne jest, aby było one zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Co prawda szafy są zamykane na klucz, ale posiadają z przodu szkło, które można wybić.Przechodząc do samej szafy RACK to powinna być na tyle duża, aby pomieścić wszystkie elementy wyposażenia oraz na swobodne działanie wokół nich. Standardem jaki stosuje się w takich budynkach to szafa stojąca o wysokości 42U, czyli 205 cm, szerokości 60cm I głębokości 80cm. Pozostaje jeszcze pytanie, jakie elementy wyposażenia powinna mieć, ponieważ sprzedawana jest pusta. Postaram się przedstawić te najczęściej stosowane, a są to:


  1. panel chłodzący

  2. listwy zasilające

  3. patch panele

  4. półki

  5. organizer przewodów

  6. system RACK BOARD

1. Warto pamiętać, że w szafie RACK mogą być urządzenia, które w gorące dni mogą osiągać wysokie temperatury, dlatego niezbędne jest zastosowanie paneli chłodzących. Najczęściej stosowany jest panel z czteroma wentylatorami i termostatem, odpowiedzialnym za sterowanie pracą ów panela.

                                                                                                         

2. Listwa zasilająca w szafie jest niezbędna. Dzięki niej mamy możliwość zasilania znajdujących się w niej urządzeń. Wyróżniamy listwy z wtykiem, który pozwoli nam na bezpośrednie podłączenie pod UPS oraz listwy z wtykiem pod gniazdo 230V. Mogą być też z włącznikiem lub bez.                                                                              


3. Najważniejszymi elementami wyposażenia głównego punktu dystrybucyjnego są patch panele. Ułatwiają nam one połączenie przewodów koncentrycznych, skrętki komputerowej oraz światłowodów. Stanowią one zakończenie przewodów schodzących się z poszczególnych mieszkań do naszej szafy. O ile w przypadku instalacji telewizyjnej jest tylko jeden patch panel, to już przy użyciu skrętki musimy dobrać taki jak przewód. Czyli jeżeli mamy skrętkę kategorii 5e, to patch panel też musi być tej samej kategorii. W przypadku światłowodów musimy pamiętać, że obowiązuje nas standard co do rodzaju złącza, a ma być to SC/APC.


              


4. W przypadku, gdy chcemy zainstalować jakieś urządzenie w szafie i nie jest ono w obudowie RACK, jesteśmy zmuszeni zamontować odpowiednią półkę. Dobieramy ją mając na uwadze głębokość szafy.

                                                                         
5. Prowadząc tak dużą ilość przewodów, warto pokusić się o zastosowanie poziomych organizerów, mających na celu poprawienie estetyki i ewentualnego odszukania konkretnego przewodu.                                 6. Dla ułatwienia montażu multiswitchy w szafie RACK, wymyślono system RACK BOARD, pozwalający na instalacje czołową lub boczną. Umożliwia nam to zwiększenie przejrzystości, wentylacji i dostępnej przestrzeni. Przy założeniu, że zastosujemy zespół montażu bocznego mamy cały przód do wykorzystania np. na patch panele, listwy zasilające lub organizery przewodów.


           

Teoria teorią, ale najlepiej wszystko będzie widać na przykładzie. Zakładamy, że nasza instalacja będzie wykonana dla budynku wielorodzinnego, mającego 72 lokale. Do których w myśl ustawy do szafy ściągamy ze wszystkich mieszkań po 2 przewody koncentryczne, 2 skrętki 6 kat. i światłowód jednomodowy dwuwłóknowy. Występować będzie również wideodomofon.

Teraz, po kolei składamy szafę RACK 42U i od góry montujemy Panel 4 wentylatorów do Szaf RACK SIGNAL stojących z termostatem do nich, następnie przełącznicę wysuwaną z tacką 19” do światłowodów z panelem przednim wraz z adapterami SC/APC duplex. Ze względu na nasze założenia będą to 3 sztuki. Dobrym zwyczajem na przejrzystość w szafie jest montowanie organizerów przewodów pod maksymalnie dwoma panelami, dotyczącymi tego samego przewodu. Jeżeli zdaży się, że jest więcej niż te dwa, to pod pojedynczym też montujemy. Pozwoli nam to oddzielenie jednego zakresu prac od drugiego i lepszą, a przede wszystkim szybszą identyfikację. Kolejnym będzie patch panel 24 porty RJ-45, w tym wypadku kat. 6. Do 72 mieszkań potrzebujemy ich 6 sztuk. Tak jak wcześniej, panele oddzielamy organizerem. Następnie montujemy 3 sztuki patch panela 24x typu F oraz organizery pod nimi. Ze względu na to, że zobowiązani jesteśmy dostarczyć po 2 przewody koncentryczne zostawiamy miejsce dla operatora telewizji kablowej, aby mógł zamontować swoje rozgałęźniki lub odgałęźniki. Nasza instalacja, tak jak większość, posiada także przygotowaną infrastrukturę pod domofon lub wideodomofon. Na jej potrzeby wykorzystujemy panel krosowy 24 RJ-45 kat. 6. Wolne miejsce możemy wykorzystać na instalacje wzmacniaczy, multiswitchy, rejestratora do monitoringu, switcha lub UPSa. Na samym dole montujemy listwę zasilającą pozwalającą na podłączenie powyższych urządzeń. Dla zobrazowania problemu poniżej zamieszczam rysunek.


Szafy Rack - wygodne i funkcjonalne rozwiązanie dla Twojej infrastruktury IT

Szafy Rack są jednym z podstawowych elementów infrastruktury IT w firmach oraz centrach danych. Są to specjalne szafy, które służą do montażu urządzeń sieciowych oraz serwerów, takich jak routery, przełączniki, serwery, a także innych akcesoriów, takich jak zasilacze, kable czy patchpanele.

Szafy Rack dostępne są w różnych rozmiarach, standardowo od 19 cali szerokości, co pozwala na łatwe montowanie sprzętu sieciowego, jak również ułatwia rozbudowę infrastruktury IT. Dodatkowo, szafy Rack są wyposażone w wiele udogodnień, które zwiększają ich funkcjonalność. Przykładowo, w szafach Rack znajdziemy specjalne prowadnice do kabli, które umożliwiają estetyczne i bezpieczne prowadzenie przewodów.

Przy wyborze szafy Rack należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak rozmiar, wysokość oraz głębokość szafy, rodzaj drzwi, materiał wykonania, rodzaj zabezpieczeń oraz liczba miejsc na urządzenia sieciowe.

Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Settings

Menu