Click for more products.
No produts were found.
PorównajUlubione

Optyczne instalacje telewizyjne — światłowody dla TV

Wysłany dnia1 Miesiąc temu przez
Ulubione1

W dzisiejszych czasach instalacje światłowodowe są coraz częściej spotykane. Stanowią idealne rozwiązanie nie tylko w domach, ale i w biurowcach, blokach czy kampusach. Najczęściej kojarzą się one z internetem. Jednak instalacje te nie są wykorzystywane wyłącznie do tworzenia sieci internetowych. Takie rozwiązanie również można spotkać w instalacjach RTV-SAT. Tego typu opcja cały czas zyskuje na popularności. Na czym to jednak polega i z czym się to wiąże? Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest optyczna instalacja telewizyjna?

W tym miejscu warto przypomnieć sobie, czym tak właściwie jest światłowód. Światłowód to przewód z włókna szklanego, służący do przesyłania danych bez zakłóceń. Jak zatem widzimy stanowi doskonały sposób przesyłu sygnału. Telewizja kablowa bardzo często posiada irytujący problem w postaci złego odbioru sygnału w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak np. burza czy też śnieżyca. Co można zrobić, aby cieszyć się doskonałym sygnałem niezależnie od pogody? W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie optyczna instalacja telewizyjna. Opracowane zostało świetne rozwiązanie — światłowód, który potrafi dostarczać sygnał analogowej telewizji satelitarnej do nawet kilku urządzeń w domu. Taki system dodatkowo pozwala na łączenie się z Internetem poprzez optyczną sieć Ethernet.

Zalety optycznej instalacji telewizyjnej

Optyczna instalacja telewizyjna stanowi doskonałe rozwiązanie, które z powodzeniem może zastąpić liczne anteny i wiele metrów kabli. Przewód z włókna szklanego składa się z dwóch warstw — płaszcza oraz rdzenia. Taki przewód cechuje się bardzo dużą prędkością transmisji oraz, co ważniejsze, bezawaryjnością. To właśnie dlatego taki rodzaj instalacji zyskał tak bardzo dużą popularność. Do tej pory instalacje światłowodowe wykorzystywane były głównie do internetu, jednak coraz częściej służą do przesyłania sygnału telewizyjnego.

Jak przygotować się do wykonania optycznej instalacji telewizyjnej?

Jakie jednak warunki należy spełnić, aby móc cieszyć się optyczną instalacją telewizyjną? Najważniejszy warunek, jaki musi być spełniony, bez którego nie będzie możliwości podłączenia, to konieczność znajdowania się w obrębie światłowodu. Niestety jeszcze nie wszystkie gospodarstwa domowe znajdują się w rejonie zasięgu światłowodów. Jeśli jednak ten warunek został spełniony, to można przejść do dalszych etapów.

W sytuacji, gdy chcemy odpowiednio przygotować nasz dom do optycznej instalacji telewizyjnej, to w pierwszej kolejności warto zamontować skrzynkę telekomunikacyjną. W przypadku budynków jednorodzinnych nie jest ona niezbędna, jednak zdecydowanie ułatwia dalszą instalację oraz późniejszą ewentualną rozbudowę sieci, a także będzie stanowiła ochronę przed dziećmi czy zwierzętami domowymi. Następnie niezbędne jest przeprowadzenie przewodu ze skrzynki do miejsca docelowego, gdzie będzie stał telewizor.

Elementy optycznej instalacji telewizyjnej

Nadajniki optyczne — urządzenia, które pozwalają na wprowadzenie do optycznej instalacji telewizyjnej sygnału satelitarnego oraz DVB-T, DAB, FM (po wcześniejszym zastosowaniu zwrotnicy antenowej, która sumuje powyższe sygnały). Przesyłany sygnał jest bardzo dobrej jakości i cechuje się znikomym tłumieniem i zakłóceniami. Sygnał może być przesyłany na bardzo duże odległości bez strat.
Odbiorniki optyczne
— urządzenia te pozwalają na zmianę sygnału optycznego, który pochodzi z nadajnika (należy upewnić się, że wybrany model odbiornika będzie kompatybilny z nadajnikiem) na sygnał elektryczny. Zsumowane sygnały radia i telewizji dostępne są na wyjściu. Następnie powyższe sygnały trzeba wprowadzić na odpowiedni multiswitch, skąd poprzez koncentryk zostanie doprowadzony do gniazda abonenckiego.


Przewody światłowodowe do optycznej instalacji telewizyjnej — przed kupnem przewodów konieczne jest sprawdzenie, jaki będzie pasował do danych urządzeń, które stanowią elementy optycznej instalacji telewizyjnej. Przykładowo, jeśli sprzęt wykorzystuje światłowód jednomodowy, to właśnie w taki przewód i pigtaile trzeba się zaopatrzyć. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kabli 2-4 włóknowych, gdyż mimo iż transmisja optyczna wykorzystuje wyłącznie jedno włókno, to zapas może być wykorzystany do późniejszej rozbudowy instalacji o kolejne telewizory.
Splittery
— w blokach często konieczne jest doprowadzenie sygnału z nadajnika do kilku klatek. Aby wykonać takie zadanie, konieczne będzie zakończenie każdego z torów odbiornikiem optycznym, po czym dopiero wówczas realizować instalację multiswitchową.


Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Home

Settings

Menu

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się