Click for more products.
No produts were found.
PorównajUlubione

Zestaw monitoringu analogowego HD – jakie elementy wchodzą w skład?

Wysłany dnia9 Miesięcy temu przez
Ulubione0

     Jednym z zabezpieczeń domu, firmy czy innych nieruchomości bądź ruchomości jest ich monitorowanie za pomocą kamer. Czy wystarczy tylko kamera, czy potrzebne jest coś jeszcze ? Jakie są te wszystkie kamery? Na te i wszystkie inne pytania, postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

     W monitoringu analogowym HD w zależności od producenta może się on nazywać HD-TVI, HD-CVI lub AHD. Na szczęście duża większość rejestratorów jest czterosystemowa i może odbierać każdy z wymienionych sygnałów. W takim monitoringu nie wystarczy sama kamera do oglądania tego co chcemy obserwować, potrzebny jest odpowiednio dobrany cały układ. Zestaw monitoringu analogowego HD składa się z następujących elementów:

  • Kamery
  • Rejestrator
  • Dysk twardy
  • Zasilacz
  • Złącza
  • Przewód

Kamery analogowe wysokiej rozdzielczości to urządzenia, które patrzą na dany obiekt i przekazują obraz do rejestratora poprzez przewód koncentryczny lub skrętkę. Najważniejszymi parametrami są: rozdzielczość, czułość, rozmiar obiektywu oraz oświetlacz podczerwieni. Kamery dzielimy ze względu na rozdzielczość:

Kamery 2 Mpix

Kamery 5 Mpix

Kamery 8 Mpix

Podzielić je możemy również na budowę i tu wyróżniamy: kopułowe, turret, tubowe i PTZ. Kamery kopułowe i turret zwane także sufitowe jak sama nazwa wskazuje montowane są na sufitach wewnątrz budynku lub na zewnątrz na podbitce dachowej, bądź innej płaszczyźnie poziomej. Wyróżniają się krótkim zasięgiem oświetlacza podczerwieni ok 20-30 m. Obraz z kamer w dzień jest kolorowy a w nocy przełącza się w tryb czarnobiały. Obiektyw stały 2,8 mm to kąt widzenia 100°. Niektóre modele wyposażone są w regulowany obiektyw 2.8 – 12 mm gdzie kąty widzenia to 100 - 30°.

Kamery w obudowie tubowej i kompaktowej montuje się w większości przypadków na zewnątrz. Można je umieścić na ścianie, słupie lub dowolnej płaszczyźnie pionowej. Charakteryzują się dłuższym zasięgiem oświetlacza podczerwieni około 40-80 m. w zależności od podłoża na jakie pada. Występują również ze światłem białym gdzie obraz jest kolorowy przez 24 godziny. Obiektyw w tych kamerach tak jak w przypadku wcześniejszych też jest stały oraz regulowany.

Kamera PTZ a właściwie kamera obrotowa ruszająca się według zadanej im trasie sprawdza się w monitoringu dużych terenów. Dzięki możliwości przybliżania i powiększania obrazu swoje zastosowanie znajdują w monitoringu miejskim lub placów w dużych przedsiębiorstwach. Zasięg oświetlacza podczerwieni to 100m. a kąty widzenia w tego rodzaju kamerach to 57,6° - 2,5°. Wiesza się je wysoko na budynkach lub słupach. Sterowanie kamer odbywa się za pomocą pulpitu sterowniczego bądź z poziomu rejestratora.
Każda kamera ma zanim zostanie dokręcona do podłoża powinna zostać zaopatrzona w stosowną
puszkę lub uchwyt. Służy nam to do schowania przewodu i połączeń.Rejestrator  to główne urządzenie w całym systemie monitoringu. Do niego podłączamy wszystkie kamery oraz dysk twardy. Dzięki niemu po podłączeniu monitora bądź telewizora możemy oglądać rejestrowany obraz. Do rejestratora można podłączyć internet a po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji możemy przeglądać nagrania i obraz na żywo na swoim smartfonie. Występują one w wersji 4, 8 lub 16 kanałowej i większe. Każdy kanał to jedna kamera i tak do 4 kanałowego rejestratora możemy podpiąć 4 kamery, do 8 kanałowego osiem itd. Różnią się one także ilością dysków jakie możemy podłączyć oraz pojemnością jaką obsługują. Należy pamiętać, że jeżeli wybierzemy sobie kamery 5 Mpix to musimy dobrać rejestrator o tej samej rozdzielczości.
Nośniki danych to urządzenia montowane wewnątrz rejestratora to dysk twardy. Różnią się od siebie pojemnością występują od 1 do 10 TB. Najważniejszym przy wyborze dysku jest to aby były przystosowane do pracy ciągłej. Dobieramy je do rejestratora jaki posiadamy i jaką wielkość on obsługuje oraz do długości zapisu jaki chcemy posiadać.


Zasilacz do kamer analogowych HD powinien posiadać napięcie wyjściowe 12V i maksymalny prąd wyjściowy, który dobieramy w zależności od ich ilości. Najlepszą możliwością będzie przyjąć żeby minimalnie na jedną kamerę przypadało 0,5 A. Należało by dodatkowo zadbać aby był z zapasem 1A ponieważ gdy kamery przełączą się w tryb nocny pobór mocy będzie większy. Zastosowanie większego zasilacza zapewnia nam ciągłość pracy bez żadnych zakłóceń. Jedni instalatorzy praktykują aby jeden zasilacz użyty został do jednej kamery a inni używają większego zasilacza i rozgałęźnika zasilania aby zoptymalizować system.

Złącza wykorzystywane w monitoringu analogowym HD do przesyłania obrazu po kablu koncentrycznym to złącza BNC. Mogą one być w formie kompresyjnej oraz zaciskanej. W przypadku gdy położymy skrętkę należy użyć transformatorów video z wtykiem BNC. Urządzenie dopasowuje impedancje przewodu koncentrycznego (75 Ω) do przewodu symetrycznego(100 Ω). Prócz złącz do przesyłu obrazu z kamer potrzebujemy końcówek zasilania. Wtyki potrzebne po stronie kamery i gniazda po stronie zasilacza. Są one na tyle uniwersalne, że możemy stosować je do kabla koncentrycznego z zasilającym, przewodem elektrycznym lub skrętką.


Przewody jakie możemy wykorzystać do poprowadzenia instalacji monitoringu analogowego HD to kabel koncentryczny, skrętka oraz przewód koncentryczny z dwoma przewodami zasilającymi 230 AC. Jeżeli użyjemy skrętki to obraz możemy puścić dla standardu HD-TVI, AHD na odległość 200m (dla 720p) oraz 150m (dla 1080p) oraz HD-CVI na odległość do 200m, w przypadku gdy nasz wybór padnie na koncentryk długość przewodu jaką możemy zastosować to nawet 500m przy założeniu, że posiadamy miedziany kabel. Wśród instalatorów najczęstszym wyborem jest skrętka, która jest najbardziej praktyczna ze względu na swoje zalety jakimi niewątpliwie są: fizycznie mniejsze rozmiary przewodu, możliwość transmisji zasilania (przy wykorzystaniu dwóch żył na krótkie odległości lub czterech w przypadku dłuższych) i obrazu (wykorzystując jedną parę). Ważny jest jeszcze fakt, że w przypadku gdybyśmy chcieli zmienić system monitoringu analogowym HD na IP będzie można wykorzystać już istniejące okablowanie.


Poniżej przedstawiam schemat połączenia elementów monitoringu analogowym HDPowiązane produkty
Leave a Comment
Leave a Reply

Home

Settings

Menu

Utwórz bezpłatne konto, aby zapisać ulubione przedmioty.

Zaloguj się

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z list życzeń.

Zaloguj się