Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Instalacja wideodomofonowa w budynkach wielorodzinnych na przykładzie ACO

Wysłany dnia7 Miesięcy temu przez

Instalacja domofonu lub wideodomofonu w budynkach wielorodzinnych.

W ciągu ostatnich kilku lat widać bardzo duży przyrost nowopowstałych budynków wielorodzinnych. Deweloperzy prześcigają się w innowacjach i ułatwieniach aby przekonać potencjalnego klienta do wyboru jego oferty. Tworzą zamknięte osiedla z kilkoma dużymi budynkami lub mniejszymi przypominającymi domy jednorodzinne z dostępem do kawałka trawnika, swoim miejscem parkingowym czy placem zabaw dla dzieci. Mogą się one różnic wyglądem, materiałami, z których zostały wykonane ale mają jedną cechę wspólną - domofon lub wideodomofon. Każdy z mieszkańców takich bloków chce się uchronić przed aktami wandalizmu oraz zaśmiecaniem "swojego podwórka" lub nieproszonymi gośćmi. Sami też zapraszamy swoich znajomych, przyjaciół i żeby nie wychodzić z domu/mieszkania a chcąc ich wpuścić na teren osiedla czy budynku a potem do siebie, używamy właśnie wideodomofonu lub samego domofonu. Czym to się różni to sama nazwa nam podpowiada, używając pierwszego widzimy i słyszymy osobę, która do nas dzwoni a przy drugiej opcji tylko ją słyszymy. Złożoność systemu wideo/domofonowego zależy od złożoności osiedla. Zamknięte osiedla wymagają instalacji głównej stacji przy furtce i podstacji na każdej klatce. W przypadku otwartych wystarczy tylko przy każdej klatce schodowej zamocować osobny system wideo/domofonowy. Jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych rozwiązań są produkty firmy ACO. Bardzo dobrą praktyką i coraz częściej stosowaną w budynkach wielorodzinnych jest instalacja przygotowana pod wideodomofon z możliwością założenia odbiornika w postaci unifonu czyli zwykłej słuchawki lub wideomonitora.

 

Chciałbym przedstawić rozwiązanie instalacji wideodomofonu w osiedlu zamkniętym z jedną furtką i dwoma klatkami. Jakich elementów do tego potrzebujemy? To pytanie stawiamy sobie rozpoczynając pracę przygotowując okablowanie.

  • centrala domofonowa
  • Ramka podtynkowa lub natynkowa
  • moduł kamery
  • zasilacz i filtr przeciwzakłóceniowy
  • rozdzielacze i sumatory
  • odbiorniki

 

Centrala domofonowa

Pośród central domofonowych jakie w swojej ofercie ma firma ACO, najlepszym rozwiązaniem w stosunku jakości do ceny to CDNP7ACC Domofon cyfrowy z zamkiem szyfrowym i czytnikiem zbliżeniowym, który występuje w wersji Master oraz Slave. Cechuje się on solidnym wykonaniem, niezawodnością oraz szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi co pozwala na łatwe dopasowanie się do konkretnej inwestycji. Do centrali można podpiąć 255 lokale a dla każdego lokalu możemy przypisać dowolną liczbę breloków z puli 6144. Obsługuje ona dużą ilość modułów rozszerzeń pozwalającą na zwiększenie funkcjonalności. Ponadto ciekawym udogodnieniem jest fakt iż w mieszkaniu pojawia się akustyczna informacja o otwarciu drzwi w przypadku gdy któryś mieszkaniec danego lokalu użyje breloka przypisanego do niego. Jest też możliwość auto otwierania dla każdego z lokali. Centrala jest odporna na warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu.

Do naszego przykładu musimy użyć jednej centrali Master o raz dwóch central Slave.

                                                                                       

 

Ramka do centrali

Ramki do central domofonowych występują w wersji podtynkowej i natynkowej oraz w trzech rozmiarach: małą , średnia i duża wszystko w zależności od tego czy będą montowane dodatkowe moduły np. kamera, wizytownik. Przy użyciu elementów łączeniowych istnieje możliwość łączenia kilku ramek podtynkowych ze sobą w pionie lub poziomie. W przypadku gdy otwór jest za duży względem naszej ramki sugeruje się użycie maskownicy. Jeżeli zdecydujemy się na sam domofon to wybieramy rozmiar mały, gdy dołożymy jeszcze jeden moduł rozszerzający wtedy wybieramy rozmiar średni a w przypadku dołożenia jeszcze kolejnego modułu musimy wybrać rozmiar ramki duży.

                                                                                                

 

Moduł kamery

Kamera kopułowa o wysokiej rozdzielczości 600 linii posiadająca szeroki obiektyw z doskonałym obrazem w dzień i w nocy to rozwiązanie, które zadowoli każdego użytkownika. Jej jedyna wado to taka, że pasuje tylko do średniej aluminiowej ramki podtynkowej w kolorze centrali. Możliwe jest podłączenie do central Master i Slave.

Niektóre moduły zawierają w komplecie sumator wideo montowany na panelu. Jest on niezbędny aby przesłać sygnał wideo po skrętce, uniwersalne zastosowanie pozwala na montaż do obu typów central. Jego zadaniem jest wprowadzenie do magistrali zasilania, sygnału audio i wideo. Posiada złącza RJ-45 na wejściu i wyjściu co bardzo ułatwia prace przy instalacji i konserwacji.

W naszym systemie użyć musimy trzech zestawów kamera + sumator

                                                          

 

Zasilacz i filtr przeciwzakłóceniowy

Wśród produktów ACO znajdziemy różne zasilacze pasujące do odpowiednich systemów. Jest też jeden uniwersalny o prądzie 4A i regulowanym napięciu wyjściowym 13,5V – 18V. Zasilacz jest montowany na szynę DIN o wielkości 3 modułów. Do niego musimy zamontować filtr przeciwzakłóceniowy, który stosujemy w celu wyeliminowania zakłóceń lub przydźwięku sieci tzw. buczenia.

                                                               

 

Rozdzielacze i sumatory

Do poprawnego działania wideodomofonu wykorzystując zarówno unifon jak i monitor niezbędny nam jest aktywny rozdzielacz wideo. My do swojego systemu użyjemy CDNVRau-DIN, który ma 4 aktywne wyjścia oraz jedno pasywne. Dzięki niemu możemy rozdzielić magistrale na cztery niezależne tory. Możemy do niego podłączyć 5 odbiorników lub kolejny rozdzielacz. Jego aktywne wyjścia pozwalają na montowanie odbiorników w odległości aż do 70 metrów. Posiada główne wyjścia w postaci złącz RJ-45 a dodatkowe wyjścia śrubowe jakie się na nim znajdują służą do podłączenia linii audio.

Kolejnym ważnym elementem całej układanki jest CDNVS - sumator video, który występuje w dwóch wersjach razem z modułem kamery albo jako osobny moduł. W akapicie dotyczącym kamery zostały opisane jego cechy.

Podobnym rozwiązaniem ale służącym do domofonu czyli systemu audio jest rozdzielacz CDNARu-DIN. Do niego też możemy podpiąć 5 odbiorników lub potraktować go jako rozgałęźnik magistrali. Nie ma tu podziału na aktywne i pasywne wyjścia.

                                                                                               

Odbiorniki

Funkcjonalność i wygląd odbiornika zależy już od właściciela obiektu, jego upodobań i oczekiwań. Mamy do wyboru kilka rozwiązań zaczynając od zwykłego unifonu kończąc na monitorze 7 calowym. Deweloper będzie oczywiście zostawiał nam zwykłą słuchawkę ale jeżeli mamy już zamontowany wideodomofon to dobrze by było wykorzystać go w pełni i montować wideo odbiornik.

Jeżeli zależy nam na estetyce i nowoczesnym wyglądzie to są do wyboru dwa modele:

  • INS-MP7 wideominitor cyfrowy z kolorowym wyświetlaczem w rozmiarze 7” posiadający odporny na zarysowania szklany front w kolorze białym albo czarnym
  • MP800 3,5” wideomonitor z głośnomówiącym modułem. Posiada podświetlane dotykowe ikony za pomocą, których możemy odbierać rozmowę i otwierać elektrozaczep. Jego uniwersalność oraz smukły wygląd pozwala na montowanie w różnych instytucjach


                                                                                 

W przypadku gdy zależy tylko na możliwości otwierania proponuje założenie samego unifonu głośnomówiącego z płaskim frontem i funkcyjnymi ikonami lub zwykłej słuchawki domofonowej. Oba te produkty występują tylko w jednym kolorze – białym.  


                                                                          

 

Tag: ACO, domofon

Settings

Menu