Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Zarabianie patch paneli kategorii 5e kablem sieciowym

Wysłany dnia7 Miesięcy temu przez

Niedawno przyjrzeliśmy się temu, w jaki sposób można zarobić kabel sieciowy złączem RJ-45. Jest to jeden z bardziej standardowych sposobów. Istnieje jednak wiele innych urządzeń, które trzeba połączyć z kablem sieciowych. W poniższym artykule pod lupę weźmiemy patch panele kategorii 5e. Zanim jednak zaczniemy, warto dla porządku przypomnieć sobie czym tak właściwie są te urządzenia.


Co to są patch panele i do czego służą?

Patch panele to niezbędne urządzenie w sieciach komputerowych. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie połączenia wielu kabli i przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami. Są one kluczowym elementem w budowaniu sieci komputerowych w firmach, szkołach, instytucjach publicznych i prywatnych domach.

Patch panele pozwalają na uporządkowane i bezpieczne połączenie kabli, co jest szczególnie ważne w przypadku sieci większych firm, gdzie jest wiele urządzeń do połączenia. Dzięki patch panelom możliwe jest szybkie i łatwe przełączanie kabli, co pozwala na elastyczne zarządzanie siecią.


Najpopularniejsze patch panele i ich montaż

Istnieje wiele rodzajów patch paneli. Najpopularniejsze są panele kategorii 5e, 6 i 6a, które pozwalają na przesyłanie danych z prędkością od 100 Mb/s do 10 Gb/s. W zależności od potrzeb, można wybrać panel o różnej liczbie portów - od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Patch panele montuje się zwykle w szafach serwerowych, gdzie zapewniają łatwy dostęp do kabli. Dzięki temu, kiedy pojawia się problem, technicy mogą szybko i łatwo zidentyfikować i naprawić usterkę.
Montaż patch paneli wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie kabli oraz odpowiednie zaciskanie końcówek, co zapewni bezpieczne i trwałe połączenie. Warto zwrócić uwagę na to, że połączenie kabli bezpośrednio do urządzenia nie jest zalecane, ponieważ uniemożliwia elastyczne zarządzanie siecią.

Można więc zauważyć, że patch panele to niezbędne urządzenia w sieciach komputerowych. Dzięki nim możliwe jest uporządkowane i bezpieczne połączenie wielu kabli, co pozwala na elastyczne zarządzanie siecią. Ich montaż wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, jednak warto zainwestować w te urządzenia, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność sieci.


Zarabianie patch paneli kat. 5e przewodem sieciowym kat. 5e

Zarabianie patch paneli piątej kategorii wymaga wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim ważne jest, aby przewody ułożyć w odpowiedniej kolejności. Patch panele zazwyczaj posiadają oznaczenia kolorystyczne, dzięki czemu będzie zdecydowanie łatwiej ułożyć przewody w odpowiedniej kolejności. Aby dużo lepiej zwizualizować w jaki sposób powinno być to wykonane, poniżej przedstawimy wszystkie kroki.


Narzędzia niezbędne do zarabiania patch paneli kat. 5e przewodem sieciowym kat. 5e

Prawidłowe zarobienie patch paneli wymaga odpowiednich urządzeń. Niemal wszystkie te można znaleźć w naszym sklepie. Dla ułatwienia zostaną one podlinkowane, dzięki czemu dużo łatwiej będzie można je odnaleźć, gdy nadejdzie taka potrzeba. Niezbędne urządzenia:
Kroki zarabiania patch paneli kat. 5e przewodem skrętką kat. 5e

Wszystkie kroki, przez które nalezy przejść podczas zarabiania patch paneli zostaną omowione w tym paragrafie, dzięki czemu z łatwością będzie moża odnaleźć kolejne kroki lub też cofnąć się, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Krok pierwszy

W celu odkrycia przewodów, konieczne jest w pierwszej kolejności pozbycie się izolacji. W tym celu należy użyć zaciskacza HT-210, który dookólnym ruchem przetnie warstwę izolacji. Takie rozwiązanie sprawnie i precyzyjnie przetnie wierzchnią część przewodu.
Krok drugi


Po ściągnięciu izolacji naszym oczom ukaże się skręcone przewody (obraz 1), następnie rozwijamy przewody, aby stanowiły pojedyncze jednostki (obraz 2).


Krok trzeci


Bierzemy nasz patch panel i odwracamy go. Następnie za pomocą śrubokręta odkręcamy śrubkę od uchwytu, aby następnie móc lepiej unieruchomić i zabezpieczyć kabel.Krok czwarty


Odkładamy uchwyt na bok. Tak powinien wyglądać nasz patch panel ze zdjętym uchwytem.


Krok piąty


Przewód układamy w taki sposób, aby można było potem z powrotem przykręcić uchwyt. Ważne jest, aby kabel przyłożony był po stronie, która oznaczona jest odpowiednim standardem układania. My polecamy zawsze układać w europejskim standardzie — B. Właśnie dlatego nasz przewód został ułożony obok litery B.


Krok szósty


Początek izolacji powinien znajdować się mniej więcej w połowie długości białego elementu, dlatego wysuwamy nasz przewód do przodu. Następnie układamy przewody zgodnie z zaznaczonym koloremKrok siódmy


Przykręcamy uchwyt, dzięki czemu nasz przewód będzie trzymał się w ułożonym miejscu i nie wypadnie.Krok ósmy


W tym kroku użyjemy zaciskacz typu Krone. Zaciskacz przykładamy wzdłuż przewodu na panelu, natomiast nożyczki powinny znajdować się w miejscu, gdzie wystaje nadmiar przewodu — tak jak ma to miejsce na poniższym zdjęciu.

Krok dziewiąty


Pewnym i mocnym ruchem dociskamy zaciskacz, gdyż tylko wtedy nadmiar przewodu zostanie ucięty. Krok powtarzamy przy wszystkich przewodach.


Wszystkie wymienione wyżej punkty powtarzamy do kolejnych portów. Warto na koniec użyć testera, aby sprawdzić, czy wszystkie przewody zostały prawidłowo podłączone. Takie testowani jest w szczególności ważne w sytuacji, gdy podobne zadanie robimy po raz pierwszy lub dalej nie posiadamy wystarczająco dużo doświadczenia. Niemniej uważamy, że taki test warto wykonywać za każdym razem, gdyż tylko wtedy będzie można mieć pewność, że porty będą odpowiednio działać i patch panel jest prawidłowo zarobiony.

Wkrótce na naszym blogu powstawać będą kolejne części serii o zarabianiu różnych urządzeń kablem sieciowym. Dlatego właśnie zachęcamy do regularnego zaglądania do naszych wpisów.

Powiązane produkty
Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Settings

Menu