Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Zarabianie przewodu sieciowego kategorii 5e ekranowanego złączem RJ-45

Wysłany dnia6 Miesięcy temu przez

Przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane, czasami nazywane także skrótowo jako FTP (Foil Twisted Pair), są jednym z popularnych rozwiązań wykorzystywanych w dziedzinie komunikacji sieciowej. Przewody te zostały zaprojektowane w celu zapewnienia niezawodnej transmisji danych w sieciach lokalnych, a jednocześnie minimalizacji zakłóceń elektromagnetycznych.

Przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są wyposażone w osłonę ekranującą, która chroni przesyłane sygnały przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Osłona ta jest wykonana z folii aluminiowej lub miedzianej, która otacza skręcone przewody. Ta dodatkowa warstwa ochronna zapobiega przenikaniu zakłóceń elektromagnetycznych z zewnątrz i minimalizuje wpływ innych urządzeń na sygnały przesyłane przez przewody sieciowe.


Parametry techniczne skrętek kat. 5e ekranowanych

Przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane charakteryzują się wysoką jakością sygnału i dużą przepustowością. Oznacza to, że są one w stanie przesyłać dane z wysoką prędkością i minimalnymi stratami sygnału. Przewody te spełniają wymagania określone w standardzie kategorii 5e, co oznacza, że są w stanie obsługiwać prędkości transmisji do 1000 Mbps (gigabit Ethernet).

Dużym atutem przewodów sieciowych kategorii 5e ekranowanych jest ich wszechstronność. Mogą być stosowane zarówno w sieciach Ethernet, jak i w innych aplikacjach sieciowych, takich jak telefonia VoIP czy systemy monitoringu wizyjnego. Są one kompatybilne z innymi standardowymi przewodami sieciowymi, co pozwala na łatwą integrację z istniejącą infrastrukturą sieciową.


Kiedy stosować przewody sieciowe kat.5e ekranowane

Warto zauważyć, że przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są szczególnie przydatne w środowiskach, w których występuje duża liczba źródeł zakłóceń elektromagnetycznych, na przykład w pobliżu maszyn przemysłowych lub urządzeń elektronicznych generujących silne pola magnetyczne. Dzięki swojej osłonie ekranującej są one w stanie skutecznie chronić przesyłane dane przed tego rodzaju zakłóceniami.

Przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują niezawodnego i wydajnego sposobu przesyłania danych w sieciach lokalnych. Ich ekranowanie pozwala minimalizować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych, co przekłada się na stabilność i jakość przesyłanych sygnałów. Dzięki wysokiej przepustowości mogą obsłużyć nawet najbardziej wymagające aplikacje sieciowe, zapewniając szybką i płynną transmisję danych.


Zalety przewodów sieciowych kat. 5e ekranowanych

Przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są łatwe w instalacji i konserwacji. Podobnie jak inne przewody sieciowe, posiadają standardowy układ skręconych par, który ułatwia prawidłowe podłączenie i zapobiega zakłóceniom sygnałów. Dodatkowo, obecność osłony ekranującej nie powoduje znacznego zwiększenia grubości przewodów, co ułatwia ich układanie i prowadzenie wewnątrz budynków.

Warto również zauważyć, że przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są zgodne z poprzednimi wersjami standardu, takimi jak kategoria 5. Oznacza to, że można je łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą sieciową, a także z urządzeniami pracującymi w niższych standardach. Jest to szczególnie istotne w przypadku modernizacji sieci, gdy wymiana wszystkich przewodów może być kosztowna i czasochłonna.

Dodatkową zaletą przewodów sieciowych kategorii 5e ekranowanych jest ich lepsza odporność na zakłócenia zewnętrzne w porównaniu do nieekranowanych przewodów kategorii 5e. Osłona ekranująca skutecznie redukuje wpływ elektromagnetycznych zakłóceń, takich jak promieniowanie radiowe, szumy elektromagnetyczne czy przeszkody w otoczeniu, co przekłada się na stabilność i niezawodność sieci. Dlatego są szczególnie polecane w miejscach, gdzie występuje duże zagęszczenie przewodów, na przykład w szkołach, biurach czy centrach danych.

Warto również podkreślić, że przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są zgodne z aktualnymi standardami branżowymi i normami. Zapewniają one wysoką jakość sygnału w pełnym spektrum częstotliwości, co umożliwia skuteczną transmisję danych bez utraty jakości sygnału. Dodatkowo, przewody sieciowe kategorii 5e ekranowane są przystosowane do pracy w środowiskach o podwyższonej wilgotności, co czyni je odpowiednimi do instalacji w miejscach takich jak magazyny czy budynki przemysłowe.


Zarabianie przewodów sieciowych kat. 5e ekranowanych wtykiem RJ-45

Ekranowany przewód różni się w budowie od tego bez ekranu, przez co sposób zarabiania skrętki kat. 5e ekranowanej będzie nieco inny. Oprócz folii przewód taki posiada również uziemienie, które będzie trzeba w odpowiedni sposób ułożyć na przewodzie.


Narzędzia konieczne do zarabiania przewodu sieciowego kat. 5e ekranowanego

Chcąc precyzyjnie i w odpowiedni sposób zarobić skrętkę kat. 5e ekranowaną, konieczne będą poniższe narzędzia:

Poniższa ilustracja pozwala zobrazować sobie niezbędne narzędzia do zarabiania przewodu sieciowego kat. 5e ekranowanego.


narzędzia do zarabiania przewodu sieciowego kat. 5e ekranowanego

Kroki zarabiania przewodu sieciowego kat. 5e ekranowanego

Zanim zaczniemy zarabiać powinniśmy wybrać standard, w zgodzie z którym będziemy układać żyły przewodu. Tak, jak już wspominaliśmy w innych powiązanych poradnikach, polecamy użyć standardu B, gdyż w Polsce można się z nim spotkać w większości instalacjach.

Krok pierwszy

Na przewód zakładamy osłonę wtyku, dzięki czemu na sam koniec będziemy mogli w łatwy sposób nałożyć ją na złącze.

osłona nałożona na przewód

Krok drugi

W kolejnym kroku niezbędny będzie zaciskacz HT-210C. Posiada on ostrze, przy pomocy którego przetniemy warstwę izolacji. Obracamy przewód lub zaciskacz wokół własnej osi, w zależności od tego, co będzie dla nas wygodniejsze.

nacinanie izolacji

Krok trzeci

Ściągamy naciętą warstwę izolacji. Po jej zdjęciu powinien ukazać nam się widok ekranu aluminiowego, pod którym kryje się przezroczysta folia i skręcone żyły.

kabel ze ściągniętą izolacją

Krok czwarty

Folię aluminiową wywijamy tak, aby przykryć nią kabel z izolacją. Folia ma się w późniejszym etapie stykać z metalowym elementem wtyku. Dzięki temu odsłonimy żyły i przezroczystą folię. Efekt powinien prezentować się jak na zdjęciu poniżej.

Odgięty ekran, ułożony na przewodzie z izolacją

Krok piąty

Nacinamy szczypcami przezroczystą folię przy samej izolacji i ją ściągamy.

Nacinanie izolacji szczypcami Skrętka ze ściągniętą folią

Krok szósty

W tym kroku zajmiemy się uziemieniem. Jest to wystający drucik. Trzeba owinąć go przy końcu izolacji. Należy umieścić go w taki sposób, aby stykał się z metalowym elementem na wtyku.

uziemienie obkręcone wokół końcówki przewodu

Krok siódmy

Rozkręcamy żyły i je prostujemy. Do żył przykładamy nasz wtyk i odmierzamy odpowiednią długość w taki sposób, jaki został przedstawiony na obrazku. Za pomocą pisaka zaznaczamy odmierzoną długość.


odmierzanie długości żył przy użyciu wtyku

Krok ósmy

Szczypcami obcinamy nadmiar przewodów.

skracanie szczypcami nadmiaru przewodów ścięty nadmiar przewodów

Krok dziewiąty

W tym momencie nakładamy odpowiednie przewody na piny, pamiętając, aby zachować kolejność. Poniżej informacja jaki kolor przewodu będzie przydzielony do danego pinu.

  • Przewód biało-pomarańczowy — pin 1,
  • pomarańczowy — pin 2,
  • biało-zielony — pin 3,
  • niebieski — pin 4,
  • biało-niebieski — pin 5,
  • zielony — pin 6,
  • biało-brązowy — pin 7,
  • brązowy — pin 8.
założony wtyk na odpowiednie żyły

Krok dziesiąty

W tym punkcie zaciśniemy złącze przy użyciu zaciskarki, dzięki czemu wszystkie elementy się odpowiednio połączą.

zaciskanie złącza na skrętce 5e ekranowanej

Krok jedenasty

Na zarobiony wtyk nakładamy nawiniętą wcześniej na kabel osłonę złącza.

osłonka nałożona z wtyk
Krok dwunasty (opcjonalny)

Jeśli posiadamy tester okablowania, to w tym momencie warto przetestować zarobione złącze, gdyż pozwoli to mieć pewność, że przewód nie będzie generował żadnych strat.

Powiązane produkty
Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Settings

Menu