Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Zarabianie przewodu sieciowego kategorii 5e przelotowym złączem RJ-45

Wysłany dnia11 Miesięcy temu przez

Kable sieciowe stanowią fundament dzisiejszych technologicznych osiągnięć, umożliwiając przesyłanie danych z szybkością światła. Wśród różnych rodzajów kabli, kategoria 5e (Cat 5e) jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w dziedzinie sieci komputerowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kablowi kategorii 5e, jego podstawowym zastosowaniom i korzyściom, jakie niesie dla użytkowników.

Czym jest kabel sieciowy kategorii 5e?

Kabel sieciowy kategorii 5e, często określany jako Cat 5e, jest standardem określającym wydajność i jakość kabli używanych do przesyłania sygnałów w sieciach Ethernet. Jest on ulepszoną wersją kategorii 5, zapewniającą większą przepustowość i lepszą redukcję zakłóceń elektromagnetycznych.


Podstawowe zastosowania kabla sieciowego kategorii 5e


Kabel Cat 5e znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach,
zarówno w domowych sieciach lokalnych, jak i w dużych firmach czy instytucjach. Oto kilka głównych zastosowań kabla Cat 5e:

 1. Sieci LAN (Local Area Network): Cat 5e jest idealnym rozwiązaniem do budowy sieci LAN w domach i małych biurach. Może obsłużyć przesył danych z prędkością do 1000 Mbps (Gigabit Ethernet), umożliwiając szybką wymianę informacji między różnymi urządzeniami;
 2. Telefonia internetowa: Kabel Cat 5e jest również wykorzystywany do przesyłania sygnałów głosowych w technologii VoIP (Voice over Internet Protocol). Dzięki temu możliwe jest prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci komputerowej, co często stanowi oszczędność kosztów dla przedsiębiorstw;
 3. Systemy monitoringu: Kablowanie Cat 5e jest wykorzystywane w instalacjach systemów monitoringu wizyjnego, umożliwiając przesyłanie obrazu i dźwięku z kamer do rejestratorów wideo. Dzięki większej przepustowości kabel Cat 5e zapewnia wysoką jakość transmisji i niezawodność w monitorowaniu obiektów.


Korzyści wynikające z użycia kabla sieciowego kategorii 5e


Wybór kabla Cat 5e niesie za sobą wiele korzyści dla użytkowników.
Oto kilka z nich:

 1. Prędkość i przepustowość: Kabel Cat 5e umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 1000 Mbps, co oznacza szybką i niezawodną transmisję informacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku wymagających zastosowań, takich jak transmisja strumieniowa, gry online czy przesyłanie dużych plików;
 2. Kompatybilność: Kabel Cat 5e jest wstecznie kompatybilny z poprzednimi standardami, takimi jak Cat 5. Oznacza to, że można go łatwo zintegrować z istniejącymi sieciami i urządzeniami, bez konieczności ich całkowitej wymiany;
 3. Redukcja zakłóceń: Kablowanie Cat 5e oferuje lepszą redukcję zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) niż standardowa kategoria 5. Dzięki temu minimalizuje się wpływ innych urządzeń elektronicznych na jakość transmisji sygnału;
 4. Koszty: Kabel Cat 5e jest powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi w porównaniu do niektórych nowszych standardów. Zapewnia wysoką jakość po przystępnej cenie, co jest atrakcyjne dla wielu użytkowników.

Kabel sieciowy kategorii 5e jest solidnym rozwiązaniem dla większości zastosowań sieciowych. Jego wydajność, kompatybilność i przystępna cena czynią go popularnym wyborem dla domowych użytkowników, małych firm i instytucji. Jeśli potrzebujesz niezawodnej transmisji danych w swojej sieci lokalnej, kabel Cat 5e może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Biorąc pod uwagę jego korzyści i wszechstronne zastosowania, warto wziąć pod uwagę kablowanie kategorii 5e podczas budowy lub modernizacji sieci.


Zarabianie kabla sieciowego przelotowym złączem RJ-45


Złącze RJ-45 wykonane w systemie Pass Through (przelotowym) to rozwiązanie ułatwiające proces zarabiania końcówek przewodów.
Jest wykorzystywane do zakończenia przewodów typu "skrętka" w instalacjach teleinformatycznych i komputerowych. System Pass Through umożliwia całkowite przeciągnięcie wszystkich żył przez wtyk.

Dzięki temu rozwiązaniu, żyły są równomiernie ułożone wewnątrz złącza, a instalator ma łatwiejszą kontrolę nad ich odpowiednią kolejnością przed zaciśnięciem. Podczas zaciśnięcia, wystające końce żył są również obcinane, co pozwala na bardziej estetyczne i schludne wykonanie połączenia.

Aby prawidłowo zarobić złącza przelotowe, niezbędne jest posiadanie specjalnej, dedykowanej zaciskarki. Takie narzędzie jest dostosowane do konkretnego rodzaju złączy i umożliwia precyzyjne zaciśnięcie oraz obcięcie końcówek żył.

Złącza RJ-45 w systemie Pass Through są praktyczne i popularne w branży telekomunikacyjnej oraz informatycznej, umożliwiając profesjonalne i niezawodne połączenia w sieciach Ethernet o różnych prędkościach.


Narzędzia niezbędne do zarabiania skrętki kat. 5e złączem RJ-45 przelotowym


W celu poprawnego zarobienia kabla sieciowego kategorii 5e złączem przelotowym 8p8c, potrzebne są nieco inne narzędzia niż w przypadku zwykłego złącza RJ-45. Różnica będzie przede wszystkim w rodzaju zaciskarki. Poniższa lista przedstawia podlinkowane konieczne narzędzia do łatwego i szybkiego zarobienia skrętki cat. 5e złączem RJ-45 przelotowym.

Poniższa grafika pokazuje wszystkie wyżej wymienione narzędzia, dzięki czemu będzie można łatwiej je zobrazować.

narzędzia do zarabiania kabla sieciowego wtykiem przelotowymKrok pierwszy


Przy pomocy linijki odmierzamy 4 cm przewodu. Długopisem zaznaczamy miejsce, w którym następnie przetniemy izolację.

odmierzanie przewodu


Krok drugi

Na przewód zakładamy osłonę wewnętrzną wtyku przelotowego 8p8c. Jest to niezbędne w celu odpowiedniego zabezpieczenia zarobionego kabla sieciowego wtykiem RJ-45 przelotowym.

nałożona osłona wtyku na kabel sieciowy kat. 5e


Krok trzeci

Wkładamy przewód w zaciskarkę w miejscu przeznaczonym do nacinania izolacji i następnie dookólnym ruchem nacinamy warstwę izolacji w zaznaczonym wcześniej miejscu.

przecinanie warstwy izolacji


Krok czwarty


Po ściągnięciu warstwy izolacji powinniśmy ujrzeć skręcone żyły oraz ripcord.


widok skręconych żył pod warstwą izolacji


Krok piąty


Za pomocą szczypiec bocznych precyzyjnych odcinamy ripcord. Jest on zbędny, gdyż służy on do rozcinania izolacji.


odcinanie ripcord'a

odcięty ripcord przewodu sieciowego kategorii 5e


Krok szósty


Prostujemy skręcone żyły skrętki i układamy w odpowiedniej kolejności — zgodnie ze standardem B:

 • przewód biało-pomarańczowy,
 • pomarańczowy,
 • biało-zielony,
 • niebieski,
 • biało-niebieski,
 • zielony,
 • biało-brązowy,
 • brązowy.
rozprostowane przewody ułożone zgodnie ze standardem B


Krok siódmy

Na odpowiednio ułożone przewody nakłady modularne złącze RJ-45 przelotowe.

nałoży wtyk modularny przelotowy na żyły przewodu sieciowego


Krok ósmy


Do wtyku wsuwamy osłonkę złącza i dociskamy, tak aby odpowiednio weszła i była nieruchoma.

osłona złącza włożona we wtyk RJ-45


Krok dziewiąty

Zaciskamy złącze i jednocześnie odcinamy nadmiar żył przy użyciu zaciskarki do złączy modularnych.

zaciskanie wtyku przelotowego i odcinanie nadmiaru żyłPoprawnie zarobiona skrętka cat. 5e złączem przelotowym RJ-45


Na poniższej fotografii można zobaczyć prawidłowo zarobiony przewód sieciowy kategorii 5e modularnym wtykiem przelotowym RJ-45.

prawidłowo zarobiony przewód sieciowy przelotowym złączem RJ-45
Powiązane produkty
Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Settings

Menu