Click for more products.
No produts were found.
Porównaj

Zarabianie przewodu sieciowego kategorii 5e złączem RJ-45

Wysłany dnia8 Miesięcy temu przez

Kabel sieciowy to przewód, który służy do przesyłania danych między urządzeniami sieciowymi, takimi jak komputery, routery, przełączniki itp. Kable te są często używane w sieciach komputerowych, zarówno w domowych, jak i w biznesowych. Kabel sieciowy może mieć różne rodzaje złączy, w zależności od urządzeń, między którymi jest używany. Najczęściej stosowane złącza to RJ45 (8-pinowy), RJ11 (4-pinowy) i BNC.

W zależności od zastosowania, kable sieciowe mogą mieć różne cechy i specyfikacje. Na przykład, kable Ethernet, które są najczęściej stosowane w sieciach komputerowych, mają różne kategorie, takie jak kat. 5e, kat. 5e ekranowana, kat. 6, kat. 6 ekranowana, kat. 6e itp., które określają ich szybkość przesyłania danych oraz zasięg. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kabel sieciowy dla konkretnego zastosowania, ponieważ niewłaściwy kabel może spowodować problemy z prędkością przesyłania danych lub niestabilność połączenia sieciowego.


Standardy łączenia przewodów sieciowych przy użyciu złącza RJ-45


Standard T568A i T568B to dwa najczęściej stosowane standardy okablowania do krosowania kabli Ethernet. Oba standardy określają, jakie kolory przewodów należy użyć i w jakiej kolejności należy je podłączyć do złącza RJ-45. My polecamy stosowanie standardu B, gdyż jest to popularniejsze rozwiązanie w Europie, a co za tym idzie, istniejące już instalacje prawdopodobnie będą używały właśnie tego standardu.

Oto podstawowe różnice między standardami T568A i T568B:

 • • Połączenia przewodów: kolejność przewodów w standardzie A i B jest inna, bez zmian pozostaje jedynie pin 4, 5, 7 i 8 (pin 4 — niebieski, pin 5 — biało-niebieski, pin 7 — brązowo-biały, pin 8 — brązowy).
 • • Kolejność wszystkich przewodów ze względu na standard od pinu 1 do 8: A — biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy i brązowy. Standard B — biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielono, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.
 • • Popularność: W większości przypadków, standard T568B jest bardziej popularny niż T568A, zwłaszcza w sieciach korporacyjnych.Zarabianie złącza RJ-45 na przewodzie kategorii 5e


Do standardowego zarabiania złącza RJ-45 na przewodzie kat. 5e potrzebne będą następujące narzędzia:

Na poniższej grafice zostały przedstawione wszystkie niezbędne przedmioty.

W Tym miejscu na grafikach przedstawione zostaną wszystkie kroki zarabiania złącza tradycyjnego RJ-45 na skrętkę kategorii 5e. Dzięki temu cały proces będzie dużo prostszy i lepiej zwizualizowany.Krok pierwszy


W pierwszym kroku niezbędne jest nałożenie osłonki wtyku na przewód. Powinno wyglądać to w taki sposób, jak na poniższym zdjęciu.
Krok drugi


Kolejny etap polega na ściągnięciu izolacji z przewodu. W tym celu użyjemy zaciskacza, który posiada do tego specjalne ostrze. Zaciskacz obracamy dookoła przewodu, dzięki czemu przetniemy izolację.Krok trzeci


Po ściągnięciu izolacji zobaczymy ripcord i skręcone przewody (widok 1.), należy odwinąć przewody, tak, aby otrzymać osiem osobnych przewodów (widok 2).Krok czwarty

Odginamy ripcord, którego zadaniem jest pomoc w zdejmowaniu izolacji (my do tego kroku użyliśmy zaciskacza, gdyż pozwala to na bardziej precyzyjne przycięcie). Przewody układamy zgodnie ze standardem B:

 • przewód biało-pomarańczowy,
 • pomarańczowy,
 • biało-zielony,
 • niebieski,
 • biało-niebieski,
 • zielony,
 • biało-brązowy,
 • brązowy.

Po ułożeniu, przykładamy obok złącze i pisakiem zaznaczamy potrzebną długość, która wynosi około 1 cm. Należy odmierzyć odpowiednią długość w taki sposób, jak na zdjęciu poniżej.Krok piąty


W następnej kolejności bierzemy nasz zaciskacz i przy jego użyciu ucinamy nadmiar przewodów.
Krok szósty

W tym momencie nakładamy odpowiednie przewody na piny, pamiętając, aby ripcord został na miejscu, gdzie go odgięliśmy. Poniżej informacja jaki kolor przewodu będzie przydzielony do danego pinu.

 • Przewód biało-pomarańczowy — pin 1,
 • pomarańczowy — pin 2,
 • biało-zielony — pin 3,
 • niebieski — pin 4,
 • biało-niebieski — pin 5,
 • zielony — pin 6,
 • biało-brązowy — pin 7,
 • brązowy — pin 8.
Krok siódmyW tym punkcie zaciśniemy złącze przy użyciu zaciskarki, dzięki czemu wszystkie elementy się odpowiednio połączą.Krok ósmyNa złączkę RJ-45 nakładamy zamieszczoną w pierwszym kroku osłonkę, dzięki czemu przewód ze złączem będzie stabilniejszy i nie będzie można zbyt łatwo go uszkodzić.

Krok dziewiątyNa sam koniec należy zbadać oba końce przewodu w testerze okablowania, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że ciągłość okablowania jest odpowiednio zachowana. Jeśli dioda zapali się na kolor zielony, to oznacza to, że przewód podłączony został poprawnie.

PodsumowanieJak można zauważyć zarabianie skrętki kategorii 5e prz pomocy złącza RJ-45 nie jest skomplikowane, wymaga jedynie odpowiednich narzędzi i znajomości kolejności układania przewodów, gdyż tylko w takim przypadku będziemy mieli pewność, że wszystko zostało wykonano precyzyjnie i prawidłowo. Warto pamiętać, że najczęściej stosowanym i polecanym standardem zarabiania jest T568B.

Powiązane produkty
Kod: N7055
24,50 zł netto
30,14 zł brutto

Pomiar ciągłości okablowania: LAN,
Kable: UTP, FTP oraz telefoniczne,
Złącza RJ45 oraz RJ11,
Tester składa się z 2części:
głównej, która wyposażona jest w wyłącznik, diody oraz złącza: RJ45 oraz RJ11,
przystawki (terminatora), która wyposażona jest w diody oraz dwa złącza: RJ45 oraz RJ11.

Related articles
Leave a Comment
Leave a Reply

Settings

Menu